Trening na niestabilnym podłożu (Początkujący)

Przez wiele lat treningów kręglarskich wykonujesz wciąż te same ćwiczenia, te same ruchy a twoje mięśnie pracują w ten sam sposób.

Ktoś mi kiedyś powiedział że to właśnie o to chodzi, aby nasz mózg działał jak komputer który ma zakodowany perfekcyjny rzut i wysyłając odpowiednie sygnały do mięśni powtarza go automatycznie w ten sposób osiągając wysokie wyniki. Ale czy tak jest naprawdę, czy to się sprawdza?

Ja uważam że to jest błędne myślenie a automatyzacja ruchu to jedna z najgorszych rzeczy jaka może przydarzyć się kręglarzowi. W treningach chodzi oczywiście o dążenie do perfekcji, do perfekcyjnych rzutów które przyniosą nam wysokie wyniki ale granie na pamięć to nic innego jak zamykanie sobie drogi do rozwoju. Powtarzanie tych samych ćwiczeń na każdym treningu doprowadza do tego że wchodząc na tory nasz mózg przełącza się na myślenie podświadome, które kieruje pracą naszych mięśni, to tak samo jak z prowadzeniem samochodu, na początku jest to trudne ale z czasem nie musisz się na tym koncentrować a ruchy wykonujesz automatycznie. W momencie gdy naszymi ruchami zaczyna zarządzać podświadomość kończy się nauka a zaczyna wierne odtwarzanie wyuczonych ruchów, czyli przestajemy się rozwijać. Kolejnym minusem braku urozmaicenia w treningu jest fakt że nasz mózg jest niezwykle oszczędny i próbuje zachować jak najwięcej energii na „ czarną godzinę”, dlatego między innymi gromadzimy tkankę tłuszczową. Ponad 30% naszego dziennego zapotrzebowania na energię pochłania mózg aby mógł funkcjonować, powtarzając te same ćwiczenia w kółko mózg uczy się wykonywać je jak najmniejszym nakładem energii i po pewnym czasie będzie wykorzystywał coraz mniej włókien mięśniowych do poruszenia danego mięśnia aby zachować jak najwięcej energii dla siebie. Co za tym idzie twoje mięśnie nie rozwijają się prawidłowo a połączenia nerwowe które są autostradą dla impulsów z mózgu słabną a niektóre nawet zanikają, przez co nie jesteś w stanie w 100% wykorzystywać swoich mięśni do pracy. Przeciętny człowiek wykorzystuje jedynie około 50% włókien w swoich mięśniach, a jeśli czegoś nie używamy to znaczy że nie jest nam to potrzebne i przez to dochodzi do atrofii. Jak tego uniknąć? Należy zastosować ćwiczenia które wzmocnią, rozbudują a nawet odbudują utracone połączenia nerwowe przez co będziemy w stanie efektywniej wykorzystywać nasze mięśnie. Do tego celu idealnie nadają się ćwiczenia na niestabilnej powierzchni, przez to że dane ćwiczenie wykonywane jest na niestabilnym podłożu mózg ćwiczącego zmuszony jest wysyłać do mięśni szybko i często impulsy które umożliwiają zachowanie równowagi. Dzięki swoistemu bombardowaniu impulsami przez mózg zostają uruchomione dodatkowe włókna mięśniowe które zwykle przy podobnym ćwiczeniu ale na stabilnej powierzchni nie byłyby wykorzystane, w tej sytuacji nasze mięsnie pracują nawet o 30% ciężej niż zwykle. Poza tym oprócz dużych grup mięśniowych pracują także mniejsze, które pomagają zachować równowagę i wspierają te większe w pracy, czyli nasze ciało rozwija się równomiernie i harmonijnie.

Trening ten składa się z dwóch części:

Cześć pierwsza obejmuje 8 ćwiczeń które powinny być wykonywane przez 1 minutę, jedno po drugim, z 30 sekundowymi przerwami pomiędzy nimi. Gdy dojdziemy do ostatniego ćwiczenia robimy 2 minuty przerwy i zaczynamy wszystko od początku, wykonujemy 3 pełne cykle i przechodzimy niezwłocznie do części 2.

Część druga to rozbieg z symulacją wyrzutu lub oddanie od 30 do 50 rzutów na kręgielni, w zależności od stopnia zmęczenia. Rzuty wykonujemy inaczej niż zwykle, to znaczy jeśli jesteś praworęczny spróbuj kulać lewą ręką, zrób 2 lub 4 kroki rozbiegu zamiast 3, zacznij z niskiej pozycji jeśli grasz z wysokiej i na odwrót, po prostu zrób coś innego.

ĆWICZENIA – [plik PDF]

Ze sportowym pozdrowieniem
Dobry Rzut!!!
Krystian Kempa
www.kempa-fitness.com

Be Sociable, Share!

   

WYNIKI LIVE

Starsze newsy
Sponsorzy

Partnerzy

Media współpracujące