Wskazówki do treningu ogólnorozwojowego
dla młodzieży w wieku 12-14 lat (młodzik)

Jest to bardzo specyficzna kategoria wiekowa w sporcie, ponieważ rozwój fizyczny młodego człowieka w tym okresie przebiega nierównomiernie. Najpierw wolno a następnie bardzo burzliwie, dlatego aby dobrze poprowadzić młodego zawodnika trzeba poznać zmiany zachodzące w jego organizmie.

W pierwszej fazie rozwoju:

– Zwiększa się obwód i ruchomość klatki piersiowej.
– Oddech staje się głębszy.
– Wzrasta wydolność organizmu przez co poprawia się zdolność do większego wysiłku fizycznego.
– Kręgosłup ulega wzmocnieniu.
– Ze względu na rozwój układu nerwowego poprawia się koordynacja ruchowa.

Po pierwszym etapie spokojnego rozwoju następuje burzliwy okres dojrzewania. Najważniejsze elementy tego okresu to:
– Gwałtowny wzrost długości kończyn w stosunku do tułowia który powoduje zaburzenia w koordynacji ruchowej.
– Zwiększona pobudliwość nerwowa prowadząca do braku wytrwałości.
– Przecenianie własnych możliwości.
– Częste zmiany nastroju.
– Poprawa pamięci i zdolności logicznego myślenia.

Okres ten według mnie jest najważniejszym okresem w kształtowaniu sprawności ogólnej dla młodych sportowców, zlekceważenie tej kwestii może być nie do odrobienia w późniejszym okresie szkolenia. W ciągu ostatnich lat budowa kręgli i torów do gry w kręgle klasyczne uległa dużej zmianie, dzisiejsze kręgielnie wiele wybaczają i dlatego coraz częściej podczas zawodów można spotkać kręglarzy przedkładających siłę ponad technikę. Dzieje się tak w wielu współczesnych sportach i nie mówię że to jest złe, każdy dąży do lepszych wyników, a łatwiej jest poprawić siłę niż technikę, w szczególności gdy warunki na kręgielni sprzyjają silnej grze. Ale za zmianami w sposobie gry powinny pójść zmiany w sposobie trenowania, ponieważ aby grać silniej trzeba wzmocnić mięśnie i ścięgna, bez tego prędzej czy później dojdzie do kontuzji. Nie rzadko możemy spotkać na zawodach młodych ludzi z opaskami na kolanach którzy potem znikają gdzieś po kilku sezonach bo ból nie pozwala im na dalszą grę, a przecież można tego uniknąć. Od najmłodszych lat należy wpajać młodzieży że trening kręglarski to nie tylko trening na kręgielni ale także trening ogólnorozwojowy. Treningi sprawności ogólnej zawodników w tym wieku powinno zacząć się od wytrenowania szybkości i zręczności a następnie przejść do pracy nad siłą i wytrzymałością.

Szybkość/czas reakcji – nie należy mylić szybkości z pośpiechem, być szybkim wcale nie oznacza grać szybko i oddawać rzuty bez zastanowienia, być szybkim oznacza skrócenie czasu reakcji na nieprzewidziane sytuacje podczas rozbiegu czy oddawaniu rzutu. Po solidnej rozgrzewce przechodzimy do treningu który powinien być intensywny ale krótki. Zestaw ćwiczeń musi natomiast pozwalać zawodnikowi na ciągłą kontrolę jego szybkości.

Przykładowe ćwiczenia na szybkość/skrócenie czasu reakcji:
– 10 x 10.

– Biegi na 30 lub 40 metrów w sygnał startowy lub bez.

– Biegi z przyśpieszeniem i hamowaniem.
– Start na sygnał z różnych wysokości.
– Wieloskoki, skoki kangura, skoki wykonywane z pozycji przykurczonej.

Zręczność/Gibkość – jest to zdolność człowieka do osiągania dużej amplitudy w wykonywanych ruchach, zależy ona od elastyczności mięśni i wiązadeł. Ćwiczenie gibkości ma za zadanie przygotowanie aparatu ruchu do realizacji zadań startowych oraz opanowaniu racjonalnej techniki.

Przykładowe ćwiczenia:

– Skłony tułowia w postawie stojącej i siedzącej z wyprostowanymi nogami.

– Ćwiczenia rotacyjne z drążkiem trzymanym na karku.
– Wymachy nóg w różnych kierunkach.
– Wypady nóg w różnych kierunkach.

Siła – pozwala mięśniowi lub grupie mięśni przezwyciężać opór zewnętrzny. Wyrzut kuli, ciągłe przyśpieszenia i hamowania podczas rozbiegu wymagają potężnego ciągu wewnętrznego, to znaczy kombinacji szybkości i siły. Kręglarza interesuje szczególnie typ siły dynamicznej a cała praca zmierzająca do poprawy umięśnienia musi być skupiona nad poprawą umięśnienia brzucha, okolicy lędźwiowej, klatki piersiowej i wzmocnieniem mięśni nóg. Młodzież pomiędzy 12 a 14 rokiem życia powinna ograniczyć się do pracy z własnym ciałem bez użycia ciężaru zewnętrznego.

Przykładowe ćwiczenia:
– Spięcia brzucha.
– Spięcia pleców.
– Przysiady.
– Wykroki.
– Pompki.

Wytrzymałość mięśni – jest to zdolność mięśni do znoszenia zmęczenia i kontynuacji jakiegoś ćwiczenia przez dłuższy czas. Zważywszy na to jak długo trwa gra meczowa lub trening kręglarski, wytrzymałość w tym sporcie jest bardzo ważna.

Przykładowe ćwiczenia:
– Biegi w terenie.
– Marszobiegi.
– Biegi z pokonywaniem przeszkód.
– Obwody ćwiczebne.
– Biegi na orientację.
– Biegi interwałowe.

Należy także zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej atmosfery podczas treningu i łagodzeniu ostrości zjawisk okresu dojrzewania, hamowaniu zbyt dużych ambicji w osiąganiu wyników sportowych, utrzymywaniu harmonii i rozwiązywaniu konfliktów a przede wszystkim należy pamiętać że szkolenie młodzików nie może być kopią szkolenia seniorów ponieważ dziecko nie jest miniaturą dorosłego człowieka.

Sporty uzupełniające do treningu ogólnorozwojowego:

– Piłka nożna.
– Rugby.
– Koszykówka.
– Siatkówka.
– Piłka ręczna .
– Tenis.
– Pływanie.

Ze sportowym pozdrowieniem
Dobry Rzut!!!
Krystian Kempa
www.kempa-fitness.com

Be Sociable, Share!

   

WYNIKI LIVE

Starsze newsy
Sponsorzy

Partnerzy

Media współpracujące