Para naszych juniorów – Gosia Leopold i Dawid Strzelczak w dniach 25-29.05.2010 reprezentowali barwy Polski na rozgrywanych, zaraz po Indywidualnym Pucharze Świata U14 i U18 w chorwackiej Rijece 15 Mistrzostwach Świata U23.

Drużynowo nasze juniorki zajęły dopiero 10 miejsce na 11 sklasyfikowanych w pełnych składach reprezentacji z wynikiem – 3.114=2.133+981/32. Średnia na zawodniczkę to zaledwie 519 kręgli. Do tego ponad 5 dziur na zawodniczkę. Taki wynik jest odzwierciedleniem obecnego stanu kręglarstwa wśród juniorek. Przecież każda z tych grających zawodniczek  w naszej lidze prezentuje wyższy poziom skuteczności. Trudno dziś powiedzieć co było przyczyną takiego wyniku. Czy to złe przygotowanie, czy też inne powody miały wpływ na taki wynik. Myślę, że dowiemy się o tym od Kierownictwa Reprezentacji i władz SKK PZK w oficjalnym Komunikacie podsumowującym ten start.


foto: <http://www.rijeka2010.com/>

W drużynie zagrała nasza Gosia i myślę, że powinna szybko zapomnieć o tym starcie – 504=360+144/5 (56/81 miejsce). Pełne niezłe, natomiast zbierane z 5 dziurami to katastrofa. Tak nie można grać na Mistrzostwach Świata. Gosia jest doświadczoną zawodniczką i mającą już na swoim koncie sukcesy w startach zagranicznych i turniejach krajowych. Ale, niestety nie ma sukcesów nie popartych pracą. Szkoda, bo przy lepszym wyniku w drużynie, zagrać jeszcze mogła w parach, sprincie lub mixtach.

Tylko Asia Lajtke  „Polonia 1912” Leszno zagrała na niezłym poziomie 562 kręgle (12 miejsce) , a w finałowej 24-ce zagrała słabiej – 530 kręgli i w kombinacji spadła na 19 miejsce.
Mistrzyniami Świata została drużyna Niemiec – 3355, drugie Słowenki – 3299, a trzecie Chorwatki – 3282 kręgle.

Drużyna juniorów zajęła 8 miejsce na 15 drużyn w pełnych składach z wynikiem – 3.411=2.251+1.160/13. Średnia na zawodnika to 569 kręgli. Średnia gra do pełnych na zawodnika przyzwoita, po około 375 kręgli, a do zbieranych 194 kręgle. Po ponad 2 dziury na zawodnika to przeciętnie. Dla zobrazowania naszego wyniku podaję średnie brązowych medalistów, reprezentantów Słowacji – 593 w tym pełne – 387, zbierane – 206, dziury – 1,67. Niby niewielkie różnice, po 12 kręgli i w pełnych i w zbieranych, ale w sumie wygrali z nami aż różnicą 144 kręgli. Należy podkreślić dobre przygotowanie startowe wszystkich zawodników „Polonii 1912” Leszno. Cała 4-ka zagrała równo średnio po 580 kręgli. Gdyby Dawid i Mariusz Wolszleger zagrali w tych granicach, byłaby szansa zajęcia wysokiego 4 miejsca. Do finałowej 24-ki nie dostał się żaden z naszych zawodników, choć zajęli miejsca tuż za czołówka. Najlepszy Artur Piosik zajął 28 miejsce, kolejny 31 Adrian Szulc, 32 Sebastian Piosik i 33 Bartosz Włodarczyk.

W drużynie zagrał nasz junior Dawid. Start wynikowo średni, choć z relacji zawodnika grało mu się dobrze i w miarę powtarzalnie. Czegoś jednak brakowało. Myślę, że większej precyzji w ograniu uliczek. Choć na to zwracaliśmy szczególną uwagę na treningach. Dawid bardzo pracowicie przygotowywał się do tego startu, a jego forma wskazywała na grę w granicach 580 kręgli i wyżej. Wynik Dawida – 549=366+183/3 (59/104 miejsce) Pełne 90 na torze, to zbyt mało, aby zrobić wynik 580, a zbierane bez szansy zbijania 6 -tej „9” to kolejne straty, a wtedy 3 dziury nie miałyby wielkiego wpływu na ostateczny wynik.
Mistrzami Świata zostali Serbowie – 3607, drugie Niemcy – 3576, a trzecie Słowacy – 3555 kręgli.

Dawid startował jeszcze z Asią Lajtke w mixtach, ale przy remisie w pojedynkach 1:1 w I rundzie przegrali z parą słoweńską „rzutami śmierci” 11:14 i odpadli z dalszej gry.
Mistrzami Świata zostali Austriacy – A.Plonner i P.Vsetecka.

W parach juniorów Sebastian Piosik z Bartkiem Włodarczykiem pierwszy pojedynek wygrali z parą szwajcarską „rzutami śmierci” 11:4, ale w II rundzie przegrali „rzutami śmierci” z 2-gą parą chorwacką 9:15 i odpadli.
Mistrzami Świata zostali Serbowie – R. Ernjesi i V. Zavarco

W parach juniorek Asia Lajtke z Mają Olszewską wygrały w I rundzie „rzutami śmierci” 13:10 z 2-gą parą Czech, by w II rundzie przegrać 0:2 z 1-szą parą Niemiec, późniejszymi Mistrzyniami Świata w tej konkurencji S. Beisser, R. Kummer

W sprintach juniorek Maja Olszewska w I rundzie przegrała swój pojedynek 0:2 z zawodniczką Słowacji i odpadła z dalszej gry.
Mistrzynią Świata została Słowenka – Rada Savic

W sprintach juniorów Adrian Szulc w I rundzie wygrał 2:0 z zawodnikiem Słowenii, by następnie w II rundzie przegrać „rzutami śmierci” z zawodnikiem Niemiec 17:22 i odpadł z dalszej walki o medale.
Drugi nasz zawodnik startujący w tej konkurencji Artur Piosik przegrał w I rundzie „rzutami śmierci” z zawodnikiem Szwajcarii 18:19 i odpadł z gry.
Mistrzem Świata został Austriak – Lukas Huber.

Jak widać z tej relacji, juniorzy polscy muszą jeszcze wiele pracować na treningach, aby dorównać najlepszym. Należy mieć nadzieję, że wszystkim, którzy chcą zrobić karierę w kręglarstwie klasycznym, będzie się chciało dalej ciężko trenować. Bo można zrobić karierę w tej dyscyplinie sportu. Dla najlepszych stoi otworem dalsza kariera w klubach zagranicznych np. Beata Włodarczyk, Agata Banaszak, Krzysztof Kamiński, Alicja Włodarczak w klubach niemieckich. To przecież marzenie wielu młodych, ambitnych sportowców.

(RyBo)

Be Sociable, Share!

Komentarze są wyłączone.

Starsze newsy
Sponsorzy

PartnerzyMedia współpracujące